WSW logo mali

WSW logo mali
World Space Week

VIJESTI

01.10.2015.

Tema WSW2015. je DISCOVERY. Više informacija možete pronaći na stranici www.worldspaceweek.org 



06.10.2014.


U Domu tehnike u osječkoj Tvrđi započelo je obilježavanje Svjetskog tjedna svemira u Osijeku. 
Osim što je u petak, 03.listopada postavljena maketa "Kolonizacija Marsa", rad polaznika Centra tehničke kulture Osijek, skupine Maketarstvo/graditeljstvo u izlog Turističke zajednice Grada Osijeka, Županijska 2; u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek održano je predavanje „Život u orbiti – ISS“.
Predavač Goran Nikolašević, WSWA National Coordinator Manager je zainteresirane sudionike svojim sjajnim predavanjem virtualno poveo u orbitu, na ISS postaju i odgovorio na mnoga pitanja.
U subotu, 04.listopada  Dom tehnike je vrvio polaznicima i gostima koji su u 10 sati, nakon pozdrava voditeljice Centra tehničke kulture Osijek, Nataše Dorić, prisustvovali simboličnom otvaranju vrata Doma tehnike povodom obilježavanja Dana otvorenih vrata Centra tehničke kulture, koji je organiziran u sklopu 8. Tjedna cjeloživotnog učenja u Domu tehnike, kao i otvorenju izložbi „Život na Marsu“ (radovi sudionika natječaja za učenike osnovnih škola) te „Čovjek i svemir“ - fotografije NASA-e. Izložbu fotografija možete pogledati tijekom listopada radnim danom do 20 sati, a subotom do dvanaest sati, na prvom katu Doma tehnike.
Proglašeni su najbolji radovi a pobjednicima su uručene nagrade. Sudionici natječaja, "Život na Marsu", kao i njihovi mentori, vrlo su kreativno shvatili ovaj zadatak, stoga ocjenjivački žiri nije imao lak zadatak proglasiti pobjednike. 
NAGRAĐENA MAKETA
Osnovna škola Fran Krste Frankopana, Osijek
Dora Mink, Elvira Horvat, Larisa Jurić i Iva Jakić, učenice 5 razreda
NAGRAĐEN LIKOVNI RAD
Osnovna škola Fra Bernardina Tome Leakovića, Bošnjaci
Matea Lenić, učenica 6. razreda
NAGRAĐEN LITERARNI RAD
Osnovna škola Matija Gubec, Jarmina
"Život Na Marsu"
Aurelija Matić, učenica 8. razreda
Proglašen je i dobitnik POSEBNE NAGRADE PORTANOVE
Osnovna škola Matija Gubec, Piškorevci
Učenici Lorena Nerovčić, Nora Galić, Rebeka Spajić i David Dudaš su autori makete koja im je osigurala ova nagradu.
Ocjenjivački žiri:
- Tihana Bogdanović,dipl.prof.hrv.jezika i knjiž,diplomirala na Sveučilištu J. J. Strossmayera u Osijeku pri Filozofskom fakultetu, smjer hrv.jezik i knjiž. radi i živi u Osijeku, voditeljica kreativnih slikarskih radionica, verificirana oblikovateljica suvremenog nakita, slikarica i slobodna umjetnica.
- Rene Grgić-Đaković, rođen 10. svibnja 1986. godine u Osijeku, gdje 2005. godine završava Školu za tekstil, dizajn i primijenjene umjetnosti na slikarskom odsjeku. Iste godine upisuje Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu. Godine 2011. magistrira slikarstvo u klasi profesora Zlatka Kauzlarića-Atača. Član aktivne multimedijalne udruge „Ilirski zmaj“.
- Tomislav Tuškan, profesor fizike i politehnike rođen 1972 u Vinkovcima, 2003 diplomirao na PMF-u u Zagrebu, a od te godine predaje fiziku u osnovnoj školi. U okviru izvannastavnih aktivnosti vodi i astronomsku grupu u školi u kojoj predaje.
Nagrade pobjednicima uručili su Terezija Glavašić - tajnica ZTK Grada Osijeka, Aleksandar Muharemović - predsjednik ZTK Grada Osijeka te Goran Nikolašević - WSWA National Coordinator Manager, te Antun Šikić - potpredsjednik ZTK Grada Osijeka također je svojim prisustvom uveličao ovo "svemirsko slavlje".
Nakon podjele nagrada, zainteresirani su mogli pogledati veću maketu "Kolonizacija Marsa", također rad polaznika Centra tehničke kulture Osijek, radionice Maketarstvo/graditeljstvo, nastale pod vodstvom voditeljice radionice Katarine Tomić te savjetnika Gorana Nikolaševića.
Izložba učeničkih radova na temu „Život na Marsu“ seli se nakratko u Portanovu Osijek gdje će 11. listopada u 11 sati biti dodijeljena "Posebna nagrada Portanove" učenicima Osnovne škola Matija Gubec iz Piškorevaca. Izložba će biti otvorena do 12. listopada a ubrzo nakon toga kreće na svoje putovanje po školama sudionicama.
Tekst: Nataša Dorić/CTK Osijek
Fotografije: Filip Kos
Članak i fotografije prenešeni sa portala Osijek Online: http://tinyurl.com/ke6nqo9








12.09.2014.

Pozivamo sve organizatore događanja koja će se odvijati u vrijeme obilježavanja Svjetskog tjedna svemira 4.-10. listopada 2014. da ih unesu u SVJETSKI KALENDAR događanja.

Organizatori događanja mogu koristiti logotip WORLD SPACE WEEK Asocijacije, te si mogu skinuti poster na računalo i otisnuti ga kao plakat. Dostupno je nekoliko verzija plakata: globalna verzija sa tekstom ili prazna verzija samo s naslovom, a organizatori događanja mogu dodati svoj tekst s terminima događanja i potencijalnim sponzorima. Do logotipa i postera je moguće doći preko izbornika MEDIA na globalnoj web stranici ili klikom OVDJE.

 SPACE: Guiding your way - poster

27.08.2014.


U Osijeku je u utorak, 26.08.2014. održana osnivačka skupština udruge World Space Week Hrvatska u prostoru Doma tehnike. Ovo je nastavak višegodišnjeg rada na obilježavanju Svjetskog tjedna svemira u Hrvatskoj koje se održava svake godine od 4. do 10. listopada. Dosadašnje aktivnosti su koordinirane u okviru Udruge inovatora OBŽ, no pokazala se potreba za osamostaljenjem i osnivanjem zasebne udruge koja će djelovati pod pokroviteljstvom World Space Week Asocijacije. Nacionalna koordinatorica World Space Week Asocijacije za Hrvatsku je Nataša Bek, profesorica iz Osijeka, koja je izabrana za prvu predsjednicu. Na mjesto potpredsjednika je imenovan mag.edu. Igor Miklavčić sa Odjela za fiziku Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku, a za tajnika je izabran Tomislav Tuškan, prof., dok je među suosnivačima udruge bio i Goran Nikolašević iz managementa World Space Week Asocijacije.

Osnovne djelatnosti nove udruge su: organizacija obilježavanja Svjetskog tjedna svemira u RH, poticanje, promicanje i organiziranje kreativnog i inventivnog stvaralaštva mladih, omogućavanje hrvatskim učenicima, studentima, znanstvenicima i ostalima sudjelovanje na konferencijama u zemlji i svijetu povezanima sa svemirom, održavanje predavanja, radionica, prezentacija, medijski nastupi i popularizacija znanosti i tehnike i druge aktivnosti koje mogu potaknuti mlade na učenje i napredak.

Važno je napomenuti da su pripreme za obilježavanje Svjetskog tjedna svemira 2014. u punom zamahu i biti će zanimljivih projekata za koje smo sigurni da će privući pažnju hrvatske javnosti i koji će biti realizirani u suradnji sa Centrom tehničke kulture Osijek. Više informacija je moguće pronaći na web straniciwww.wsw-hr.blogspot.com ili na Facebook grupi World Space Week Croatia.














Tekst: Goran Nikolašević i Nataša Dorić
Fotografije: Goran Nikolašević

14.08.2014.

OBAVIJEST:

World Space Week Asocijacija je ažurirala svoju web stranicu. Pozivamo organizatore događanja da ih unesu u svjetski kalendar na stranici. Proučite i ostale rubrike koje su obnovljene, a neke su i posve nove. Klik na sliku:

 World Space Week


06.08.2014.

OBAVIJEST:

Od 01. kolovoza 2014. godine, nacionalni koordinator World Space Week Asocijacije za Republiku Hrvatsku je prof. Nataša Bek.

Za sve informacije vezano uz obilježavanje Svjetskog tjedna svemira možete je kontaktirati putem e-mail adrese: bek.natasa.os@gmail.com ili putem grupe na Facebooku "World Space Week Croatia".

Prof. Nataša Bek sa astronautkinjom Marshom Ivins (NASA)

Prof. Gabrijela Poljak i prof. Nataša Bek, Svjetski tjedan svemira 2013.

Prof. Nataša Bek, organizacija obilježavanja Svjetskog tjedna svemira 2013.


08.07.2014.

NASA je objavila novu misiju programa Sally Ride EarthKAM. Iako je školska godina završila, astronomska društva i centri za tehničku kulturu mogu u okviru ljetnih radionica organizirati sudjelovanje učenika u misiji. Termin misije je od 15. do 19. srpnja 2014.

U Centru za tehničku kulturu Osijek će se održati ljetna radionica za učenike od 5.-8. razreda osnovnih škola te od 1.-4. razreda srednjih škola pod nazivom Sally Ride EarthKAM, i to 15.07.2014. od 10 sati u Domu tehnike, Križanićev trg 1, Osijek. Prijavnice se nalaze ovdje: http://www.tehnika-osijek.hr/NOVOSTI/ONLINE_prijava_LJETO.htm

Više o programu EarthKAM: https://www.earthkam.ucsd.edu/





03.07.2014.


U Vukovaru je krajem lipnja boravila američka astronautkinja Marsha Ivins, jedna od pedesetak žena koje su od 1963. do danas sudjelovale u svemirskim misijama.

Marsha Ivins u program obuke za svemirski program NASA-e prijavila se 1984. godine, a nakon petogodišnje obuke i službeno je postala astronautkinja. Sudjelovala je u pet misija američkog Space Shuttlea provevši ukupno 55 dana u svemiru, a njezin najdulji neprekidni boravak u orbiti oko Zemlje trajao je 14 dana.

Na predavanju u Vukovaru je bilo i mnogo djece osnovnoškolskog uzrasta koja su imala puno pitanja za astronautkinju Ivins.

U ime World Space Week Croatia na događanju su sudjelovali Goran Nikolašević i prof. Nataša Bek. Napravljen je i intervju sa gospođom Ivins za potrebe emisije Znanstvena ekspedicija.









13.06.2014.

Europska komisija je u suradnji sa Europskom svemirskom agencijom (ESA) izdala strip za mlađe uzraste pod nazivom "ALL U NEED IS SPACE", u kojemu se na jednostavan način mladima predstavljaju tehnologije prvobitno razvijene za potrebe svemirske industrije, a kasnije su se našle u svakodnevnom životu običnih ljudi.

Strip je na hrvatskom jeziku. Nacionalni koordinator WSWA za Hrvatsku, Goran Nikolašević, je preuzeo određenu količinu stripova i podijelio ih učenicima u osnovnim školama koje su sudjelovale u ranijim projektima, te Centru za tehničku kulturu Osijek. Prezentacije su održane u OŠ Nikole Andrića u Vukovaru, u organizaciji prof. Nataše Bek, te u OŠ Tenja u Tenji, u organizaciji prof. Gabrijele Poljak. Promocija stripa je održana i na Radio Osijeku, u emisiji za mlade Brtva glave, kada je slušateljima podijeljeno 5 komada stripova.

Prezentacija stripa u OŠ Nikole Andrića, Vukovar

Prezentacija stripa u OŠ Nikole Andrića, Vukovar

Prof. Gabrijela Poljak i Goran Nikolašević u OŠ Tenja

Predstavljanje stripa na Radio Osijeku


01.03.2014.

Od 16. do 18. veljače 2014. godine World Space Week Asocijacija je sudjelovala na redovitoj godišnjoj konferenciji UN OOSA sa sjedištem u Beču. Konferenciji su prisustvovali predsjednik Dennis Stone, izvršni direktor Remco Timmermans i national coordinator relationship manager Goran Nikolašević.

Za vrijeme održavanja konferencije održan je i sastanak odbora direktora WSWA na kojemu je donešen godišnji plan rada za 2014. godinu. Tema za 2014. godinu je SPACE: Guiding your way, i odnosi se na korištenje satelitskih sustava za globalnu navigaciju u svakodnevnom životu.

Službeni ručak managementa WSWA u Beču



Prva japanska astronautkinja, dr. Chiaki Mukai i Goran Nikolašević

Kozmonaut Dumitru Prunariu i Goran Nikolašević




20.12.2013.

16.12.2013. smo bili gosti Vukovarskih iskrica, Udruge za pomoć osobama s mentalnom retardacijom. Pričali smo o svemiru, planetima, astronautima, raketama, gledali filmiće i dobro se zabavili. Hvala na gostoprimstvu!


 Foto: Vukovarske iskrice

30.11.2013.

U Križevcima je održano predavanje na temu "Život u orbiti", u sklopu obilježavanja Mjeseca astronautike "Križevci 2013.". Organizatori su Hrvatska zajednica tehničke kulture i Hrvatski astronautički i raketni savez, a domaćini predavanja su bili Aeroklub "Dragutin Novak" i Gimnazija "I.Z. Dijankovečkog".








Foto: Danijela Jobač, ZTK Križevci i Goran Nikolašević, WSW Hrvatska


27.11.2013.

U emisiji Znanstvena ekspedicija na Radio Osijeku gostovala je mlada znanstvenica, prof. Gabrijela Poljak, sa kojom smo razgovarali o meteorologiji, klimatskim promjenama, meteorološkim satelitima te njezinoj doktorskoj disertaciji koju priprema na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu.

Intervju možete poslušati ovdje:  http://www.youtube.com/watch?v=yh4jrc3404g



19.11.2013.


HRVATSKI ASTRONAUTIČKI I RAKETNI SAVEZ





Od 22.11. do 16.12.2013.  u Križevcima se održava manifestacija pod nazivom MJESEC ASTRONAUTIKE u organizaciji Hrvatskog astronautičkog i raketnog saveza (HARS) i Hrvatske zajednice tehničke kulture (HZTK) te suorganizatora Zajednica tehničke kulture Križevci (ZTK), Grad Križevci i Astronomsko astronautičkog društva Zadar (AADZ) a domaćin manifestacije Aero klub „Dragutin Novak“ Križevci (AKDN Križevci). Ova manifestacija ima tradiciju  održavanja preko 40 godina sa ciljem popularizacije astronautike, raketne tehnike i raketnog modelarstva kroz razna predavanja koja su tematikom vezana za ova područja te izložbom fotografija /autori D. Lozovina., K. Pavleš i I. Dijan koji je ujedno i autor postave/ o razvoju astronautike od prvih sovjetskih i američkih svemirskih letjelica pa sve do današnjih nevjerovatnih podviga „malih svemirskih divova“ koji nam svakodnevno iz dalekog svemirskog prostranstva šalju sve više podataka iz kojih saznajemo kako je nastao i kako se razvija Svemir.

Nakon što smo sa ovom manifestacijom proteklih godina obišli Garešnicu, Zadar, Obrovac, Zagreb, Pulu,Vinkovce, Novu Raču, Rijeku i mnoge druge gradove sa ciljem popularizacije atronautike, raketne tehnike i raketnog modelarstva stigli smo u Križevce  kako bi promovirali astronautiku i zainteresirali mlade naraštaje, a naročito osnovce, za raketnu tehniku i raketno modelarstvo.


koordinator M.A.
Ivo Dijan, tajnik AADZ-a
/GSM 091-538-56-22/
ivo@aadz.hr

 
Raspored predavanja:

Petak, 22.11.2013. u 19 sati: "Razvoj astronautike i njen doprinos u istraživanju Marsa, predavači: Dinko Brautović i Zlatko Ciganj

Četvrtak, 28.11.2013. u 19 sati: "Život u orbiti" , predavač: Goran Nikolašević

Ponedjeljak, 02.12.2013. u 18 sati: "Rakete i svemirski brodovi", predavač: Ante Radonić

Utorak, 10.12.2013. u 19 sati: "Bojite li se da vam nebo ne padne na glavu", predavač: prof.dr.sci. Tihomir Marjanac

Prvo predavanje zajedno sa otvaranjem manifestacije je u restoranu „Vojarna“ Trg Sv. Florijana 17., drugo predavanje u Gimnaziji „I. Z. Dijankovečkog“, Mislava Demerca 8, Križevci, dok treće i četvrto predavanje u Velikoj vijećnici Grada Križevaca, I. Z. Dijankovečkog 12, Križevci

06.11.2013.

U Osnovnoj školi "Vijenac" u Osijeku održano je predavanje o Marsu učenicima, polaznicima grupe mladih astronoma. Organizatori događanja su prof. Tanja Paris i prof. Miodrag Zdravčević. Učenici su pokazali odlično poznavanje problematike putovanja do drugog planeta i imali su mnogo pitanja.





22.10.2013.

U Osnovnoj školi "Nikole Andrića" u Vukovaru pred stotinjak učenika održano je predavanje "Život u orbiti" u sklopu obilježavanja Svjetskog tjedna svemira. Glavna organizatorica ovog događanja je bila prof. Nataša Bek. Mladi novinari škole su vodili bilješke i kasnije objavili članak na internet stranici škole.







20.10.2013.


U osječkoj 2. Gimnaziji je obilježen Svjetski tjedan svemira predavanjem Nacionalnog koordinatora za Republiku Hrvatsku, g. Gorana Nikolaševića. U okviru ovog događanja održano je i natjecanje u pisanju eseja na engleskom jeziku, na temu svemira (tema ovogodišnjeg Svjetskog tjedna svemira je Istraživanje Marsa, Otkrivanje Zemlje).
Amra Hodžić, II. Gimnazija, Osijek

Pobjednica natječaja je učenica 3. razreda, Amra Hodžić. Amra je napravila intervju sa gospodinom Ivanom Lehockim, aplikantom na poziciju kolonizatora Marsa u okviru projekta Mars One. Prva nagrada je objava rada na stranicama World Space Week Hrvatska te sudjelovanje u emisiji "Znanstvena ekspedicija" na Radio Osijeku. Amra će imati priliku vidjeti kako se priprema i odvija emisija uživo te sudjelovati u emisiji kao gost. Najava gostovanja će biti objavljena na stranici emisije.


Cijeli intervju možete pročitati OVDJE

19.10.2013.

Svjetski tjedan svemira u OŠ Pantovčak i OŠ Vjenceslava Novaka u Zagrebu 



Povodom Svjetskog tjedna svemira voditeljice astronomskih grupa Osnovne škole Pantovčak i Osnovne škole Vjenceslava Novaka, profesorice Danijela Takač  i Sandra  Ivković organizirale su zajedničko druženje i mladih astronoma u OŠ Vjenceslava Novaka 10. listopada 2013.


Radionice pod imenom Put u svemirska prostranstva - Obilježimo Tjedan svemira s malim astronomima”   započeli smo   predavanjem državne prvakinje na temu kuhanja Sunčevom energijom, učenice 6. razreda OŠ Pantovčak te nastavili  zanimljivim astro- radionicama koje su učenike oduševile. Zajednički smo istraživali, učili i zabavljali se. Izradili smo astronomska pomagala, sunčev sat, zvjezdani sat i planisferu, koja će nam koristiti u daljnjem radu i bavljenju astronomijom.
Zaigrali smo i svemirsku tombolu te učenicima podijelili osam edukativnih knjiga o astronomiji.




Više informacija potražite na njihovoj stranici škole: OVDJE

09.10.2013.

U Osnovnoj školi Tenja održano je obilježavanje Svjetskog tjedna svemira učenicima 7. i 8. razreda. Uz izložbu astrofotografije, održana su dva predavanja. Promatranje teleskopom nije održano zbog lošeg vremena, ali su se djeca imala prilike upoznati sa samim teleskopom.






03.10.2013.

Na Odjelu za fiziku je otvorena izložba astrofotografije. Izložbu je otvorio župan Osječko-baranjske županije, dr. Vladimir Šišljagić. Na izložbi je moguće vidjeti fotografije iz Slovenije, Hrvatske, Srbije i Makedonije. Nakon otvorenja izložbe održana su dva zanimljiva predavanja: "Život u orbiti", predavanje koje je održao nacionalni koordinator WSWA za Hrvatsku Goran Nikolašević, i "Zaštita tamnog neba" koje je održao g. Dragan Radmilović, predsjednik Saveza astronoma amatera Srbije.

U večernjim satima je bilo organizirano promatranje teleskopom iz dvorišta Odjela.

Gosti su nam bili prof. Nataša Bek koja je sudjelovala u organizaciji svih događanja te g. Ivan Gašparić i gđica. Klaudija Molnar (trostruka državna prvakinja iz astronomije) iz AD Koprivnica. Nakon promatranja teleskopom,  gđica. Molnar i g. Nikolašević su sudjelovali u emisiji Brtva glave na Radio Osijeku.

Foto: Robert Ferenc, Dragan Radmilović, Goran Nikolašević

















30.09.2013.

Na Odjelu za fiziku Sveučilišta J.J. Strossmayera održana je press konferencija povodom obilježavanja Svjetskog tjedna svemira u Hrvatskoj. Priopćenje za medije nakon konferencije prenosimo u cijelosti:

 Na slici: mr.edu. Igor Miklavčić, prof. Nataša Bek i Goran Nikolašević, nacionalni koordinator WSW

World Space Week Hrvatska je glavni nositelj obilježavanja Svjetskog tjedna svemira u Republici Hrvatskoj. Svjetski tjedan svemira se obilježava u cijelom svijetu od 04. do 10. listopada svake godine. World Space Week Asocijacija je osnovana 1981. godine u američkom gradu Hustonu. 4. listopada 1957. lansiran je prvi satelit Sputnik, a 10. listopada 1967. potpisana je Povelja o miroljubivom korištenju svemira. UN Ured za miroljubivo korištenje svemira vodi ovu manifestaciju u suradnji sa WSWA te sudjeluje u izboru godišnje teme Svjetskog tjedna svemira. Ove godine je tema «Istraživanje Marsa, Otkrivanje Zemlje».

U ovom trenutku WSWA okuplja 79 država iz svih krajeva svijeta, u kojima se aktivno obilježava Svjetski tjedan svemira. U 78 država djeluju nacionalni koordinatori ili organizacijski odbori koji potiču pojedince i organizacije u organiziranju događanja povezanih sa svemirom. Kako je uvjet sudjelovanju u radu Asocijacije članstvo u Ujedinjenim narodima, Palestina kao pridruženi član UN ima Lokalnog koordinatora, dok će po primitku u punopravno članstvo dobiti pravo na nacionalnog koordinatora. Kosovo ima pravo na lokalnog koordinatora pod mentorstvom Srbije. Također neke od vrlo velikih država imaju pravo na lokalne koordinatore uz vodstvo nacionalnog koordinatora. Nacionalni koordinatori su volonteri koji rade tokom cijele godine.

U menadžmentu Asocijacije radi nekoliko stalno zaposlenih i nekoliko volontera. Predsjednik Asocijacije, g. Dennis Stone (inače jedan od menadžera NASA COTS programa) je također volonter, dok su voditelji ureda i izvršni direktor stalno zaposleni. Menadžerica za ljudske resurse (Sonakshi Joneja iz Indije) je volonterka, kao i Menadžer za odnose nacionalnih koordinatora (globalni koordinator) je također volonter.

Asocijacija aktivno podržava rad s mladima te ima vlastiti program inspiracije mladih. Ove godine se provodi u suradnji sa nekoliko sličnih asocijacija kao što su Austrian Space Forum, Mars Society, Kiwispace Forum i drugi. World Space Week Asocijacija je organizirala misiju simulacije života na Marsu u američkoj državi Utah, u pustinji gdje se već nalazi Mars Desert Research Station. Tim kojega sačinjava šest «astronauta kolonizatora» će boraviti u nastambama i vršiti istraživanja prema naputcima kontrole misije koja se nalazi u austrijskom gradu Innsbrucku. Također će komunicirati sa medijima i javljati se uživo.

World Space Week Asocijacija ima u okviru programa inspiracije mladih i simulaciju bestežinskog stanja uz pomoć Zero-G zrakoplova, i taj program se provodio proteklih godina.

U Svjetskom kalendaru događanja je registrirano 700 događanja širom svijeta.
U Hrvatskoj će se također obilježiti svjetski tjedan svemira i predstavljam vam ona događanja koja su registrirana u Svjetskom kalendaru:

Koprivnica – 05.10.2013. – Star party AD Koprivnica

Zagreb – 03.10.2013. – Astronautika danas i sutra, Ante Radonić, Tehnički muzej

Zagreb – 10.10.2013. – Put u svemirska prostranstva – Obilježimo tjedan svemira s malim astronomima, Sandra Ivković i Danijela Takaš, OŠ Vjenceslava Novaka i OŠ Pantovčak

Zagreb – 01.10.2013. – Andromeda, emisija o svemiru, HR2, Tanja Devčić i Ante Radonić (gost Goran Nikolašević)

Rijeka – 4.-10.10.2013. – Astronomski centar Rijeka, Planetarium: Curiosity discoveries (o Marsu), Google Lunar X Prize i Team Stellar GLXP: rudarenje u svemiru

Rijeka – 4. i 10.10.2013. - Akademsko astronomsko društvo, Sputnik-1, Exploring Mars-newest discoveries, Earth vs. Mars

Virovitica – 4.10.2013. Zvjezdana alka – Zlatko Kovačević – OŠ Vladimir Nazor

Vukovar – 9.10.2013. – predavanje i izložba astrofotografija i učeničkih radova, prof. Nataša Bek, AD Anonymous Valpovo

Osijek Tenja – 9.10.2013. – predavanje Život u orbiti i promatranje teleskopom

Osijek – 3.10. 2013. – Odjel za fiziku, izložba astrofotografije, predavanje Život u orbiti (Goran Nikolašević), predavanje o svjetlosnom zagađenju «Zaštita tamnog neba» (Dragan Radmilović, predsjednik Saveza astronoma amatera Srbije i WSW nacionalni koordinator za Srbiju), promatranje teleskopom Newton 200/1000 EQ6 uz stručno vodstvo prof. Nataše Bek i Dragana Radmilovića.

Osijek – 2.10.2013. Radio Osijek – Znanstvena ekspedicija posvećena Svjetskom tjednu svemira

Hrvatska 03.10.2013.: početak prikazivanja filma «Gravitacija» sa Sandrom Bullock i Georgeom Clooneyem. Za vrijeme pripreme filma Sandra Bullock je razgovarala sa astronautkinjom Cady Coleman dok je bila na Međunarodnoj svemirskoj postaji i dobivala savjete kako što bolje odglumiti uvjete bestežinskog stanja. Film je snimljen uz podršku NASA-e. NASA je 27.09.2013. izdala prioćenje o razlikama između fikcije u filmu i stvarnosti, uvažavajući potrebe filmskog izričaja.
Goran Nikolašević

WSWA nacionalni koordinator za RH


24.09.2013.

Svjetski tjedan svemira će u Osijeku biti obilježen na Odjelu za fiziku Sveučilišta J.J. Strossmayer. 

Izložba astrofotografije će biti postavljena 03.10.2013. u 17 sati. 

Nakon otvaranja izložbe održati će se predavanja iz astronautike i astronomije. 

Oko 19:30 sati će u dvorištu fakulteta biti organizirano promatranje teleskopom. 

Događanje je otvoreno za javnost i za sve uzraste, pa predlažemo da na promatranje teleskopom dovedete djecu. Ulaz je slobodan.




mr.edu. Igor Miklavčić i prof. Nataša Bek  
Foto: Goran Nikolašević


16.08.2013.

Ovdje možete povući poster "Istraživanje Marsa, Otkrivanje Zemlje", hrvatsku verziju:


Originalni internacionalni poster možete pronaći i downloadati OVDJE

11.06.2013.

Pozivamo Vas na Dane otvorenih vrata udruga. Udruga inovatora Osječko-baranjske županije priprema predavanja u Domu tehnike:

12.06.2013. (srijeda) Predavanje: Život u orbiti

Biti će govora o:

Prvim svemirskim letovima
Međunarodnoj svemirskoj postaji
Tehničkim aspektima
Medicinskim aspektima

Biti će prikazan veći broj fotografija i video materijala.

Predavanje će održati Goran Nikolašević, Nacionalni koordinator World Space Week Asocijacije za Hrvatsku i stručni suradnik emisije Znanstvena ekspedicija na Radio Osijeku. 

Predavanje će biti održano u Domu tehnike, Križanićev trg 1, Osijek, na drugom katu u velikoj sali, s početkom u 17 sati.

Ulaz je slobodan.




11.04.2013.

Nacionalni koordinator World Space Week  Asocijacije za Hrvatsku, gospodin Goran Nikolašević, imenovan je National Coordinator Relationship Managerom za globalnu mrežu nacionalnih koordinatora Asocijacije. Ovo je volonterska dužnost. Kontakt e-mail: gnikolasevic@worldspaceweek.org


Više informacija o World Space Week Asocijaciji možete pronaći OVDJE


29.03.2013.

Udruga inovatora Osječko-baranjske županije dobila je na šestomjesečno korištenje vozilo Opel Astra III Classic od regionalnog distributera za vozila Opel, tvrtke P.S.C. Osijek. Vozilo će se koristiti za provedbu projekata Udruge, uključujući i World Space Week Hrvatska.


Foto: Robert Ferenc

21.03.2013.

U srijedu, 20.03.2013. je u emisiji Znanstvena ekspedicija na Radio Osijeku emitiran intervju sa predsjednikom World Space Week Asocijacije, gospodinom Dennisom Stoneom.




Gospodin Dennis Stone je suosnivač i predsjednik World Space Week Asocijacije te ugledni svemirski stručnjak, manager NASA-inog Commercial Crew & Cargo Program Office-a unutar kojega blisko surađuje sa privatnim svemirskim agencijama SpaceX i Orbital Sciences. Radio je 20 godina kao manager odjela ISS Avionics Integration (sustavi navigacije na Međunarodnoj svemirskoj postaji), voditelj odjela i sistem inženjer Assured Crew Return Vehicle te ISS Commercializaton Working Group Chair. Karijeru je započeo u McDonnell Douglasu kao dizajner komercijalnog Payload Assist Modula, a u NASA-u je došao 1985. godine.

Intervju na engleskom jeziku možete poslušati ovdje: http://youtu.be/3fAoENqzAfo

Transkript sa prijevodom na hrvatski jezik:


GORAN:

Gospodine Stone, aktualni ste predsjednik i jedan od suosnivača World Space Week Asocijacije. Možete li nam reći, za «Znanstvenu ekspediciju», više o povijesti i sadašnjosti Asocijacije?

DENNIS:

World Space Week Asocijacija je osnovana kako bi inspirirala djecu da uče o svemiru, educirala javnost o svemiru i pokazala podršku javnosti u svemirskim programima. Koristimo ideju medijskih događanja kao što je Dan Zemlje; tada svijet slavi čisti okoliš, djeca uče o tome u školama. Na tragu toga obilježava se Svjetski tjedan svemira kasnije u toku godine i funkcionira na istoj ideji.

Mnoga događanja širom svijeta usmjerena su na jedan tjedan i činimo tako da organizatori događanja uspijevaju pridobiti ljude koji će sudjelovati u programima, a do istaknutih pojedinaca dolazimo i preko medijskog pokrivanja.

Tražimo sudjelovanje učitelja u školama, astronomska društva organiziraju promatranje zvijezda, svemirska industrija postavlja izložbe opreme, lansiraju se modeli raketa, sudjeluju muzeji znanosti i tehnike, kroz stotine i stotine događanja u preko šezdeset zemalja. Blisko surađujemo s Ujedinjenim narodima, te nacionalnim koordinatorima kao što ste Vi u Hrvatskoj, koji obavljaju velik posao, i konačno sa organizatorima događanja, dakle uključene su stotine i stotine ljudi širom svijeta. Vrlo smo zadovoljni.

GORAN:

Kako kako potičete mlađe učenike da sudjeluju u aktivnostima? Pri tome mislim na Youth Inspiration Program (YIP – program inspiracije mladih).

DENNIS:

Imamo dvije razine kako bismo doprli do školske djece. Potičemo učitelje diljem svijeta, na svim razinama i u svim školskim predmetima tako da koriste svemir tijekom Svjetskog tjedna svemira kako bi nadahnuli mlade, jer svemir je zanimljiv svima, u svim kulturama. Želimo potaknuti djecu sa razmišljanjem o budućnosti kako bi bolje razumjeli povijest, matematiku, jezike, znanost… da puno čitaju i istražuju.

Svakih nekoliko godina, također održavamo i Program inspiracije mladih (YIP) kojim mladi iz mnogih zemalja lete u zrakoplovu nulte gravitacije koji simulira bestežinsko stanje. To je slično lebdenju u svemiru jer leti u parabolama koje daju po trideset sekundi bestežinskog stanja. Sudjelovati mogu djeca iz cijelog svijeta.

No, temelj svega je u učionicama diljem svijeta gdje učitelji inspiriraju djecu da obilježavanju Tjedan svemira.


GORAN:

Možete li nam reći koja je tema za 2013. godinu?

DENNIS:

Ove je godine tema «Istraživanje Marsa, otkrivanje Zemlje».

Ideja je da istraživanjem našeg sestrinskog planeta, koji jako sliči Zemlji, gledamo u našu prošlost. Da možemo razumjeti klimatske promjene, a jasno vidimo i klimatske promjene na Marsu. Vidimo pradavna riječna korita. Postavljamo pitanja što se dogodilo? Što bi to moglo značiti za naš vlastiti planet. Tražimo život na Marsu. Ako ga je bilo, kako se razvijao? Što to znači za istraživanje podrijetla života na Zemlji?

Želimo pokazati da istraživanje Sunčevog sustava nije značajno samo za znanost, već i za nas same.

GORAN:

Kako vidite budućnost World Space Week Asocijacije?

DENNIS:

Namjera nam je pokrenuti cijeli svijet da slavi svemir tijekom Svjetskog tjedna svemira, od 4. do 10. listopada svake godine. Svake godine, uz pomoć nacionalnih koordinatora, kao što ste Vi, pronalazimo sve više i više ljudi koji angažiraju učitelje i svake godine sve više rastemo.

Naš cilj je da događaje godišnje planiraju bezbroj različitih organizacija unutar društva, ne samo u svemirskoj zajednici, ne samo učitelji, nego i u umjetnosti, u poslovnom svijetu… Mnoge organizacije obilježavaju Dan Zemlje, mnoge kompanije taj dan koriste za prodaju svojih proizvoda. Postao je institucionaliziran u društvu. To je dostignuće koje možemo slijediti.

Dan Zemlje kroz medijske nam događaje  daje mogućnost da dopremo do velikog broja ljudi ljudi na vrlo učinkovit način. Naša je budućnost «držati nogu na gasu», ubrzavajući rast ovog događanja.

GORAN:

Zaposleni ste u NASI kao menadžer Programa integracije u Nasinom uredu za komercijalni «Crew & Cargo» program. Možete li nam opisati svoj posao, Vašu povezanost sa Međunarodnom svemirskom postajom (ISS) ?

DENNIS:

Trebao bih spomenuti da je moja povezanost sa World Space Week Asocijacijom volonterska, znači služim kao volonterski predsjednik Asocijacije. Moj svakodnevni posao je u Nasi kako ste i spomenuli. Radim u Uredu komercijalnog «Crew & Cargo» programa.

Mnogi su čuli za kompaniju SpaceX koja lansira terete na Međunarodnu svemirsku postaju. Moj ured je bio najveći investitor, pomažemo im financirati razvoj i demonstraciju njihove rakete nosača Falcon 9 i teretne kapsule Dragon koja se susreće i spaja sa Međunarodnom svemirskom postajom. Isporučuju teret na postaju i vraćaju teret na Zemlju. Pomažemo im da budu spremni za izvođenje ovih redovitih letova.

Investiramo i u drugu kompaniju i njihove napore, Orbital Sciences Corporation. Oni također grade raketu za lansiranje, u ovom slučaju ona se zove Antares, a testiraju i kapsulu koja se zove Cygnus, koja će dopremati teret na Međunarodnu svemirsku postaju.

Moj ured stimulira komercijalni sektor da razviju dostupnost usluga koje će i drugi moći kupiti. Vrlo usko surađujemo s programom Međunarodne svemirske postaje i oni su klijent za usluge ovih kompanija koje već rutinski odrađuju te teretne letove. Vrlo smo zadovoljni dosadašnjom suradnjom.

Tražimo i dodatne prilike stimulirajući mogućnosti privatnog sektora kojemu bi NASA bila korisnik. Vlada više ne mora raditi te poslove, nego se okreću industriji koja to može odraditi bolje i prodati drugim kupcima.

Takvo poslovanje ima dobru budućnost jer je već sada komercijalno tržište povezano sa svemirom - kompanije koriste svemir, provode istraživanja u svemiru za svoje potrebe, druge kompanije im pomažu u tome. Na taj način postižu značajan uspjeh.

GORAN:

U Hrvatskoj smo započeli jedan istraživački projekt kako bismo saznali je li moguće imati i odgojiti djecu na Marsu. Što mislite o projektu «Mars One» i mogućoj kolonizaciji Marsa počevši u 2013. godini? Koje je Vaše osobno mišljenje?

DENNIS:

Dijelim mišljenje većine ovdje, a to je da je kolonizacija Sunčeva sustava je prirodni korak čovječanstva.

U Americi su se tijekom povijesti značajno pomicale granice: na zapad, pa još na zapad… i išli smo što smo dalje mogli. Tako je slijedeće mjesto «gore».

Mnogi od nas na istraživanja i napore gledaju kao na prvi korak, a iskorak na tržište niske orbite jest drugi korak – to su mjesta u svemiru gdje ljudi već žive i rade. Vjerojatni su slijedeći koraci odlazak iz niske orbite na Mjesec i eventualno Mars, a već smo prije nekoliko dana vidjeli napore da se pošalje ljudski par na putovanje oko Marsa, i natrag na Zemlju.

SpaceX priprema svoju kapsulu Dragon za ovo putovanje do Marsa i mnoge kompanije surađuju. NASA i druge svemirske agencije u svijetu surađuju i imaju programe vezane uz odlazak na Mars.

Mars ima dobre predispozicije, i za razliku od pjesme Eltona Johna, možda je to sasvim dobro mjesto da tamo vaša djeca odrastu. No, prvo moramo naučiti kako izdvojiti vodu iz tla, destilirati je i napraviti pitkom, kako izdvojiti vodik i kisik i od njih dobiti gorivo za putovanja do Zemlje, stvoriti efikasnu transportnu mrežu…
Moramo puno toga naučiti o životu na Marsu, mislim da će još proći vremena prije nego što Zemljanin bude rođen na Marsu. Tako da nije pitanje hoće li biti, nego kada će biti.

GORAN:

Želim Vam se zahvaliti u ime slušatelja u Hrvatskoj te želim Vama i World Space Week Asocijaciji sve najbolje. Hvala.

DENNIS:

Hvala i čestitam Hrvatskoj na obilježavanju Svjetskog tjedna svemira.


Intervju vodio, preveo i prilagodio:

Goran Nikolašević
World Space Week Hrvatska





19.10.2012.

Nakon uspješno odrađenog Svjetskog tjedna svemira koji je u Hrvatskoj obilježen predavanjima, promatranjima teleskopom i medijskim nastupima, na kraju smo završili i na naslovnici glavne internet stranice World Space Week Asocijacije: www.worldspaceweek.org




04. 10.2012.

Astronomski centar Rijeka:

Danas počinje SVJETSKI TJEDAN SVEMIRA i pripremili smo puno toga lijepoga:
a) 15-min. live prezentaciju "Umjetni sateliti u službi čovječanstva" prije početka redovitog filma (4.-10.10.2012. u 19:30 sati);
b) predavanje Ivana Tomana na temu "Predviđanja opasnih meteoroloških pojava", u suradnji s Udrugom Crometeo (5.10.2012. u 20:30 sati). Ulaz besplatan.


02.10.2012.

Udruga inovatora Osječko-baranjske županije i Nacionalni koordinator za Svjetski tjedan svemira (World space week) bili su 27.09.2012. na prijemu kod predsjednika Republike Hrvatske, dr. Ive Josipovića. U ugodnom razgovoru ukratko su prenešene ideje i informacije o Udruzi, njenim projektima i planovima. Pod sloganom k predsjedniku "Nebo nije granica..."

Istog dana posjetili smo i gospodina Antu Radonića u Tehničkom muzeju u Zagrebu te mu ostavili postere za obilježavanje Svjetskog tjedna svemira, a koji su stigli iz SAD-a. Iskoristili smo priliku i obišli postavu muzeja.





19.08.2012.

U ponedjeljak, 13.08.2012. održano je predavanje na temu Kolonizacija Marsa 2013.: DA ili NE?

Sudionici su mogli saznati informacije o planetu Marsu, razlikama između Marsa i Zemlje, problemima dugotrajnog putovanja ljudi do Marsa, projektu naseljavanja Marsa "Mars One", mogućem utjecaju naseljavanja Marsa na svakodnevni život na Zemlji.

Nakon predavanja održan je afterparty u Caffe baru IN kada je promoviran i novi cocktail pod nazivom CRAZy MARsiaNIC. Tijekom afterpartija promatralo se prolazak Međunarodne svemirske postaje (ISS).







03.08.2012.

Slijetanje Nasinog rovera Curiosity na Mars možete pratiti uživo na nekoliko mjesta:

NASA Social

NASA TV

ESA (europska svemirska agencija) također omogućava praćenje uživo. Važna je činjenica da će glavna veza između rovera Curiosity i Zemlje biti ESA Satelit Mars Express. Gledati možete ovdje:

ESA Portal

Svi prijenosi počinju u 6:30 sati 6. kolovoza 2012. (ponedjeljak ujutro).



19.07.2012.

U ponedjeljak, 16.07.2012. godine održano je predavanje pod nazivom: "Međunarodna svemirska postaja (ISS)". Posjetiteljima je prikazana povijest svemirske postaje, komponente od kojih se sastoji, prikazani su video materijali snimljeni na samoj postaji. Na primjer, prikazano je kako funkcionira WC koji se nalazi u svemiru, kako astronauti spavaju i gdje borave kada nisu na dužnosti.

Foto: Lara Liović-Nadaždi







11.07.2012.

POZIV NA PREDAVANJE

Dana 16.07.2012. godine održati će se predavanje na temu: Međunarodna svemirska postaja (ISS). Predavanje će biti u Domu tehnike Osijek s početkom u 20. sati. Organizatori su: Udruga inovatora Osječko-baranjske županije i World Space Week Hrvatska. Predavanje će voditi Goran Nikolašević, Nacionalni koordinator World Space Week Asocijacije.

Upoznajte se sa Međunarodnom svemirskom postajom (ISS), njezinom povijesti i sadašnjosti. Biti će prikazani video materijali snimljeni na ISS-u.

Ulaz je slobodan.

15.06.2012.

Više vijesti potražite na Facebook grupi: World Space Week Hrvatska

31.05.2012.

Japanska svemirska agencija JAXA objavila je natječaj za istraživanja u njihovom modulu Kibo na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS), tijekom 2014. i 2015. godine. Informacije o natječaju možete pronaći OVDJE

Nema komentara:

Objavi komentar